SINAV KAYGISI İLE BAŞ ETME YÖNTEMLERİ

SINAV KAYGISI İLE BAŞ ETME YÖNTEMLERİ

SINAV KAYGISI İLE BAŞ ETME YÖNTEMLERİ

SINAV KAYGISI İLE BAŞ ETME YÖNTEMLERİ

Kaygı, korku verici bir uyaranla karşı karşıya kaldığımızda davranışsal, fiziksel ve zihinsel olarak yoğun bir uyarılma durumudur. Kaygı temelde kişiye rahatsızlık veren şeyin kendisinden değil olayın kişi için taşıdığı anlamdan kaynaklanmaktadır. Sınav kaygısı ise sınav öncesinde öğrenilen bilgilerin sınav sırasında açığa çıkarılmasına engel olan ve öğrencinin sınav anında potansiyelini tam olarak kullanmasını engelleyip başarıyı düşüren yoğun uyarılma durumudur. Sınavın kaygı unsuru haline gelmesindeki en temel etkenlerin başında sınava yüklenen anlam ve hazır bulunurluk gelmektedir.

Kaygıyı kontrol etmek öncellikle sınava konsantre olmanızı ve sorulara odaklanmanızı sağlar. Düşüncelerinizi organize etmede, dikkatinizi toplamada yardımcı olur. Olumsuz düşünmenizi ve paniğe kapılmanızı engeller. Kontrol duygusu, başarmaya yardım eder ve gerçek performansınızı sergilemenizde önemli rol oynar. Kontrol duygusunu kazanmak için aşağıda birkaç öneri bulunmaktadır.

Sınavlardan önce derslerinizi düzenli takip edin. Etkin bir ders çalışma programı yapın ve uygulayın. Sınavlardan önce tekrar yapın. Sınavda sizden neler beklendiğini öğrenin ve ona göre hazırlanın. Zamanı iyi kullanmayı bilin, kendinizi rahat hissederseniz sınavlarda panik yaşamazsınız. Sınava hazırlanma çalışmalarınızı son geceye ya da  sabaha bırakmayın. Sınava elinizden geldiğince hazırlanmış olma duygusu kaygınızı azaltmanıza yardımcı olur. Sınavlardaki tutumunuz ve kendinize ilişkin olumlu bir düşünce yapısı geliştirmeye çalışın. Beslenmenize ve uykunuza dikkat edin.  Mükemmeliyetçi olmayın. Beklentileriniz gerçekçi ve hedeflerinizin ulaşılabilir olmasına dikkat edin. Unutmayın her birey kendine özgüdür ve her bireyin başa çıkma yöntemleri de bireye özgü olmalıdır, bu anlamda size uygun olan başa çıkma yöntemlerini bulmalısınız.

Sınav süresince ‘’hiçbir şey yapamayacağım. Sınav kötü geçecek. Ya soruları cevaplayamazsam. Her şeyi unuttum” gibi olumsuz düşünceleri kafanızdan çıkarın ve arkanıza yaslanın. Kaygıyla başa çıkma tekniklerinden birini uygulayın. Hazır olduğunuzu düşündüğünüzde sınava başlayın. Kontrolün kendinizde olduğunu hissettiğinizde ve soruları dikkatle okumaya başladığınızda kaygınız azalacaktır. Yönergeyi dikkatle okuyun ve sorulara göz gezdirin. Zamanı nasıl kullanacağınıza ve soruları hangi sırayla cevaplayacağınıza karar verin. Cevaplayabileceğiniz sorulardan başlamak en iyisidir. Yapabileceğiniz sorulardan başlamak sizi cesaretlendirir. Bir soruyu cevaplarken aklınıza başka bir soru ile ilgili bir bilgi ya da düşünce gelirse, başka bir kenara not edin; o sorunun cevabını düşünerek vakit kaybetmeyin ve dikkatinizi dağıtmayın. Dikkatinizi dağılması ve konsantrasyonunuzun bozulması, yeniden kaygılanmanıza neden olur. Konsantrasyonunuz bozulur ve kaygı düzeyiniz yükselirse, o ana kadar iyi gittiğinizi göz önüne alarak, uyguladığınız tekniği tekrarlayın ve sınava devam edin. Kaygınıza teslim olmayın ve bu durumla baş edebileceğinizi unutmayın.

Sınavdan sonra, sınavınız iyi veya kötü geçsin, elinizden geleni yaptığınız ve denediğiniz için sınavdan sonra kendinizi ödüllendirin, hoşunuza gidecek birşeyler yapın. Ancak sonrasında sınavda başarısız olduğunuz konuları tespit edip eksikleriniz ve yanlışlarınız üzerinde durun, bir sonraki sınavda başarılı olmak için neler yapmanız gerektiğini planlayın ve bunları uygulamaya çalışın.

Kaygınızı azaltmak için hangi uygulamaları yapabilirsiniz?

DÜŞÜNCELERİ DURDURMA TEKNİĞİ- İÇ-DİYALOĞU KURMA TEKNİĞİ

SOLUNUM-NEFES EGZERSİZLERİ- GEVŞEME EGZERSİZLERİ

Related Posts

SINAV KAYGISI NEDİR?

SINAV KAYGISI NEDİR?

Kalp atışının hızlanması, nefes almada zorluk, el ve ayakta terleme, kas gerginliği, eklem ağrıları, uykusuzluk,…Devamı
×